HELVACIZADE GIDA İLAÇ KİMYA SAN. ve TİC. A.Ş.

135 YILLIK DENEYİM

HELVACIZADE GIDA İLAÇ KİMYA SAN. ve TİC. A.Ş.

135 yıllık köklü geçmişi ile Türkiye’nin en büyük 500 kurumu arasında yer alan Helvacızade Grubu, sıvı yağ sektöründe ilk 3 arasında, kamu ve uluslararası ortaklığı olan şirketler hariç sıralamada ilk 200 arasında yer almaktadır. Fortune 500 Türkiye Listesi’nde “endüstriyel gıda imalatı” sıralamasında 23. sırada yer alan Helvacızade Grubu, 2000’li yıllardan itibaren sağlık alanında ürün Ar-Ge ve Ür-Ge çalışmaları yürütmektedir.

135 yıl önce helva, lokum ve reçel üretimi ile başlayan Helvacızade, çalışmalarına gıda toptancılığı ile devam etmiş ve 1989 yılında temelleri atılarak, 1991 yılında faaliyete geçen Zade® Bitkisel Yağ Rafinasyon Tesisleri ile sanayiye giriş yapmıştır. Helvacızade 3 temel iş kolunda faaliyet göstermektedir. Zade® markası ile yemeklik bitkisel sıvı yağ üretimi gerçekleştiren Helvacızade, bu alanda dünyanın önde gelen üreticileri arasında yer almaktadır. Zade® Tesisleri 17 farklı kalite ve sistem belgesine sahip ilk ve tek tesis konumundadır. Özel otomasyon sistemlerinin kontrolünde, insan hatasından bağımsız üretim yapıldığı Zade® Tesisleri’nde, her türlü bitkisel yağ, yüksek standartlarda rafine edilmektedir. Zade® Tesisleri’nde üretilen ürünler dünya genelinde 5 kıtada 65’ten fazla ülkeye gönderilmektedir.

Sağlık alanında Zade Vital® markası ile besin destekleri ve beşeri ilaç üretimi gerçekleştiren Helvacızade, 2012 yılından itibaren, Zade Vital®’i doktor ve eczacı danışmanlığında toplumla buluşturmaktadır. Türkiye’nin ilk besin destekleri markası olarak üretilen Zade Vital®, Ege Üniversitesi İlaç Geliştirme ve Farmakokinetik Araştırma Uygulama Merkezi ARGEFAR işbirliğiyle, bugün 8 yıla ulaşan Ar-Ge çalışması sonucu geliştirilmiştir. Helvacızade aralarında aspir, ceviz, çörek otu, kabak çekirdeği, keten tohumu, nar çekirdeği, rüşeym, üzüm çekirdeği, ısırgan tohumu, susam, haşhaş gibi Türkiye’nin değerli bitki, meyve ve tohumlarını Cold Press yöntemiyle dünya standartlarında bir besin desteği haline getirmiştir.
Zade Vital® Türkiye genelinde sadece eczanelerde satışa sunulmaktadır.

Zade Vital® Serisi 67 farklı çeşit 384 farklı ürün ve 9 farklı form ile alanında dünyanın, eczanelerde sunulan, en zengin serisini oluşturmaktadır. Helvacızade ayrıca Türkiye’de ilk kez geleneksel bitkisel bir tıbbi ürünün Sağlık Bakanlığı’ndan beşeri tıbbi ürün ruhsatı alma başarısını elde etmiştir. Konya’da 2015 yılında faaliyete geçen Zade Vital® Ar-Ge ve Üretim Tesisleri, GMP (Good Manufacturing Practices/İyi Üretim Uygulamaları) standartlarında üretim yapabilen, Avrupa’nın en büyük yumuşak kapsül üretim tesisi olarak planlanmıştır. Zade Vital® Tesisleri “İlaç Üretim Yeri İzin Belgesi”ni alarak, dünyada ve Türkiye’de bir ilk gerçekleşmiş; “Cold Press” yöntemi GMP (Good Manufacturing Practices / İyi Üretim Uygulamaları) belgesi ile onaylanmıştır. Helvacızade Grubu’un sağlık alanında gerçekleştirdiği üretim ve altyapı yatırım tutarı 40 milyon Euro’dur.

1991 yılından itibaren ulusal ve uluslararası düzeyde üniversite, kurumlar ve otoritelerle Ar-Ge işbirliği yapan Helvacızade, üniversite-sanayi işbirliklerinde lider konumdadır. Helvacızade tarafından gerçekleştirilen Ar-Ge çalışmaları ulusal ve uluslararası düzeyde pek çok yayınlara ve ürün İLK’lerine dönüştürülmüştür. Doğal Ürünler Araştırma Uygulama Merkezi ile Selçuk Üniversitesi ve Ege Üniversitesi ile Türkiye’de örnek olacak bir işbirliği projesi gerçekleştirilmekte; Türkiye’de yetişen ve değerlendirilmeyen endemik bitkilerin ürün geliştirme çalışmaları yapılmaktadır.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından, 1 Eylül 2015 tarihinde Türkiye’nin 200. Ar-Ge Merkezi olarak belgelendirilen Zade®&Zade Vital® İbn-i Sina Ar-Ge Merkezi’nde, besin destekleri, gıda ve ilaç alanında yeni ürün geliştirme ve paten alma işlemleri gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Zade Vital® dünyada ve Türkiye’de bir ilk gerçekleşerek, “Cold Press” yöntemi GMP (Good Manufacturing Practices / İyi Üretim Uygulamaları) belgesi ile onaylanmıştır. Helvacızade’nin gelecek yatırımı “biyoteknoloji” alanında gerçekleşecektir.

Helvacızade Grubu, diğer bir iş kolu olan distribitörlük alanında dünyanın ve Türkiye’nin önde gelen markalarının Türkiye geneli dağıtımlarını da gerçekleştirmektedir. Helvacızade’nin genel merkezi ve üretim tesisleri Konya’da, sağlık operasyonlarının genel merkezi İstanbul’da yer almaktadır.